Gümüşte yükseliş devam edecek mi ?

headline

Gümüşte 26.13 dolar düzeyinde karşılaşılan direnç sonrası başlayan düşüş 21.27 dayanağına kadar devam etti. 21.27 düzeyinden alınan takviyeyle de toparlanmalar görülüyor. Analistlere nazaran, toparlanmanın devamında 22.10 ve 22.76 direnç olarak izlenebilir. 21.27 düzeyinin aşağı istikametli kırılması ve altı fiyatlamada ise 20.60 ve 19.46 doların takviye oluşturabileceği uyarısı yapılıyor.

Lakin analistler, ons gümüşte 21 dolarda güçlü bir takviye bölgesi oluştuğunu söylüyor. Ons gümüş toparlanma teşebbüsünde bulunduğunda öncelikle 22 dolar bölgesinde konseyi olan kuvvetli direnç bariyerini kırması gerekiyor. Kıymetli metalin 22 dolar ile 22.40 dolar aralığındaki satışla müsabaka mümkünlüğü görmekle birlikte uzmanlar, metalin 22.40 doları üst tarafta kırarsa süratli kazanımlar gösterebileceğini düşünüyor. Böylece fiyatların ons başına 23 dolara kadar çıkabileceği tabir ediliyor.

Altın/gümüş rasyosu 85’e tırmandı

gumus2

Bu ortada Altın/gümüş oranı 85 üzerinde konumlanırken iktisatta işlerin yolunda gitmediğinin sinyalini veriyor. Bu orana bakıldığında ons gümüşün piyasada olması gereken düzeyin çok altında ucuz konumlandığı görülüyor.

Yatırımcı girişi altından daha az olduğu için bu yılın birinci çeyreğinde gümüş fiyatları çok az artış gösterebildi. Güçlü tüketici elektroniği talebine karşın, Çin’in imalat kesimlerinin karantina sırasındaki zayıflaması gümüşe olan tüketim talebi için risk oluşturuyor. Bununla birlikte, fotovoltaik talebin yanı sıra elektrikli araç (EV) bölümünden gelen talep, daha pak güce olan geçiş sürecinde devam ediyor.

Dolar Endeksi gevşerse gümüşe alım gelir

Ons gümüşün avantajı olarak yorumlanabilecek bir olgu da ABD Dolar endeksinin birtakım uzmanlara nazaran tepeye yakın olması ve muhtemel gevşemelerde gümüşün cazibesinin artacak olması. ABD Dolar endeksi kıymetli metaller ile aykırı istikamette hareket ediyor ve pahalı metal fiyatlarını baskılıyor.

Yazar : admin

Avatar of admin

Check Also

guvenli bolge icin 5 harekat edDtCWDY

Güvenli bölge için 5. harekat

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Güney hudutlarımız boyunca 30 km derinliğinde güvenlik alanı oluşturmak için yaptığımız çalışmaların eksik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.