Obilet CEO’su Gürocak: Otobüs bilet fiyatları yüzde 150 arttı

HANDE BERKTAN

Obilet CEO’su Yiğit Gürocak, bayram tatilinde gündeme gelen otobüs seyahatleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Obilet CEO’su Yiğit Gürocak “Geçen Ramazan Bayramı’nda şehirlerarası seyahat kısıtlamaları devam etmiş, satış ölçüleri düşük kalmıştı. Münasebetiyle bu Ramazan devriyle bir evvelki Kurban Bayramı’nı mukayese, çok daha gerçekçi olur. Bu yıl otobüste yüzde 105, uçakta ise yüzde 125 artış oldu. 2022 birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine nazaran seyahat dalı kıymetli toparlanma gösterdi. Otobüs kesimi birinci çeyrekte geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 50 civarında toparlanırken yurtiçi uçuşlarda yüzde 37 toparlanma oldu. DHMİ dış çizgilerde seyahat kısıtlamasının kaldırılmış olmasıyla dış sınır seyahatlerinde yüzde 126 artış gözlemlendi.” dedi.

Otobüs fiyatlarında yıllık fiyat artışı yüzde 150 oldu

Online otobüs, uçak ve feribot bileti platformu Obilet.com CEO’su Gürocak’ın açıklamasına nazaran, akaryakıt fiyatlarının artması bir yandan otobüs ve uçak bileti fiyatlarına yansırken, bir yandan da özel araçla ve kiralık araçla seyahatin maliyetini otobüs ve uçağa kıyasla daha çok artırıyor.
Enflasyonda en yüksek artış olan kesim ulaşım oldu. Ulaşım manasında yüksek akaryakıt, otoyol geçiş maliyetleri, transfer fiyatları nedeniyle otobüs seyahatleri tekrar keşfedildi. Toplam bilet tarafının havayolu kesiminde yüzde 60’larda, öteki yanda otobüste ise bilet alım oranı yüzde 25’lerde. Otobüs fiyatlarında yıllık fiyat artışı yüzde 150 oldu.

Obilet.com’un datalarına nazaran, bu bayram periyodunda bir evvelki bayram devrine nazaran, bilet satışları en çok artan kentler otobüste Erzincan, Batman, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Elazığ olurken, uçakta ise Kıbrıs (Lefkoşa), Hatay, Diyarbakır, Iğdır ve Mardin başı çekti.

Yazar : admin

Avatar of admin

Check Also

ekonomi ve siyaset gundemi 25 mayis 2022 TDCx8Oqj

Ekonomi ve siyaset gündemi – 25 Mayıs 2022

YASAMA YÜRÜTME SİYASET 1- TBMM'den - ÂLÂ Parti TBMM Küme Toplantısı gerçekleştirilecek. - Genel Şurada Bankacılık Kanunu ile Birtakım ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.