Otomobilini 11 bin liraya sattı: 605 bin lira ceza geldi

headline

Adana’da 3 çocuk babası 77 yaşındaki emekli Mehmet Reşat Efeoğlu, 6 Nisan 2011 tarihinde 01 BJ 743 plakalı arabasını 11 bin lira karşılığında noter aracılığıyla D.N.A.’ya (37) sattı. Satıştan çabucak sonra Efeoğlu, sigorta firmasına giderek zarurî trafik poliçesini iptal ettirip kalan parasının iadesini aldı.

Lakin 2018 yılının Temmuz ayında Mehmet Reşat Efeoğlu’na Adana 4.İcra Dairesi’nden özel bir sigorta şirketinin alacaklısı olduğu ‘İlamsız Takiplerde Ödeme Emri’ başlıklı 266 bin 458 lira borç gönderildi. Borç karşısında şok alan Efeoğlu, borcu araştırmaya başladığında ise ikinci şoku yaşadı.

Efeoğlu, 6 Nisan 2011’de D.N.A.’ya sattığı arabanın 9 Nisan 2011’de merkez Çukurova ilçesine bağlı Çatalan Batı Köprüsü üzerinde zincirleme trafik kazasına karıştığını, kazada 31 YN 324 plakalı araçta bulunan Kübra K.’nın da sakat kaldığını öğrendi. Borcun da D.N.A.’nın alkollü olması nedeniyle Karayolları Trafik Kanunu 95. husus ve trafik sigortası genel kuralları 4-B hususu uyarında gönderildiğini tespit etti.

Bir yıl sonra 338 bin 755 lira ceza daha geldi

Mehmet Reşat Efeoğlu, araç satış ve trafik sigortası iptal evrakıyla birlikte avukatı aracılığıyla mahkemeye iptal davası açtı. Lakin mahkeme sürerken Efeoğlu’na 3 Nisan 2019 yılında bu seferde Adana 5. İcra Dairesi’nden 338 bin 755 lira borç geldi.

Bu borca da itiraz eden yaşlı adamın davaları sürüyor

Mehmet Reşat Efeoğlu, borçlar nedeniyle hastalığa yakalandığını söyledi. Efeoğlu, “11 sene evvel arabamı noter aracılığıyla sattım. Akabinde da mecburî trafik sigortamın iptali için acenteye başvurdum ve iptali sağladım. Aracı sattıktan 7 sene sonra hiçbir şeyden habersizken bana Adana 4.İcra Dairesi’nden 266 bin 458 lira borç gönderildi. Elimdeki evraklarla itiraz ettim” diye konuştu.

“Mal varlığımı versem bunu karşılayamam”

“Hukuken maliki olmadığım bir vasıtadan ötürü nasıl oluyor da ben borçlu olup sorumlu tutuluyorum” diyen Mehmet Reşat Efeoğlu, şunları söyledi:

“Mantıken kabul edilecek değil. Arabası noter vasıtasıyla satmışım ve alan kişi kaza yapmış. Satın alan bireye sigorta 15 gün hak tanıyor. Sigorta şirketi bunu bildiği halde bana neden bu davayı açıyor. Ben bu olayla ilgili sigorta firmasıyla görüşüyorum lakin yanıt vermiyorlar. Bu usulsüzlüğün ortadan kaldırılmasını istiyorum. Bu şirketin bu davadan vazgeçmesini istiyorum. Mahkeme 4 yıldır devam ediyor. Ben bu olaylardan ötürü hastalığa kaldım. Bunun hesabını kimden alacağım. Benim mal varlığımın tamamını da versem bunu karşılayacak imkanım yok. 11 bin liraya 11 sene evvel sattığım arabadan ötürü bu kadar büyük bir sayı ödememi istiyorlar.”

“Herkesin başına bu türlü bir şey gelebilir”

Sigortacı Talip Gayir ise, maddede boşluk olduğunu, sigorta firmasının da bu boşluktan ötürü dava açtığını öne sürerek, “Karayolları Trafik Kanununa nazaran araç alım satımlarında aracı satın alan kişi satan kişinin trafik poliçesini 15 gün mühletle kullanabiliyor. Reşat beyin durumu da çok özel bir durum. Aracı sattıktan 3 gün sonra karşı tarafın sigorta yaptırmamasından ötürü ve alkollü olarak kaza yapması sonucuyla önemli bir tazminat davasıyla karşı karşıya. Bununla ilgili bir yasa boşluğu var. İlgili sigorta şirketi de maddedeki boşluğu kullanarak bu türlü bir talepte bulunmuş. Şuan olay mahkemeye intikal etmiş durumda. Sonucu daima bir arada bekliyoruz. Herkesin başına bu türlü bir şey gelebilir. Lakin maddelerle bu durum düzeltilebilir” sözlerini kullandı.

Yazar : admin

Avatar of admin

Check Also

guvenli bolge icin 5 harekat edDtCWDY

Güvenli bölge için 5. harekat

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Güney hudutlarımız boyunca 30 km derinliğinde güvenlik alanı oluşturmak için yaptığımız çalışmaların eksik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.