S&P Rusya ve Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü

Ülkenin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunun “BBB-“den “BB+”ya düşürüldüğü belirtilen açıklamada, uzun vadeli mahallî para cinsinden kredi notunu da “BBB”den “BBB-“ye çekildiği aktarıldı.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesinin ülkenin bankacılık sisteminin büyük bir kısmı da dahil olmak üzere güçlü memleketler arası yaptırımlara yol açtığı kaydedildi.

Yaptırımların ekonomik ve dış ticaret faaliyetleri ile yurt içi yerleşiklerin inancı ve finansal istikrar üzerinde değerli direkt ve ikincil tesirleri olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, jeopolitik tansiyonların özel kesim itimadını aşağı çekerek büyüme üzerinde baskı yaratmasının beklendiği söz edildi.

Açıklamada, jeopolitik çatışmanın evrimi ile mevcut kısıtlamaların en son ekonomik ve finansal yansımalarının yanı sıra ek yaptırımlara ait belirsizliğin yüksek olduğu belirtildi.

Ukrayna’nın kredi notu da düşürüldü

Öte yandan S&P, Ukrayna’nın da uzun vadeli döviz ve mahallî para cinsinden kredi notunun “B”den “B-“ye düşürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısının Ukrayna’nın ekonomik büyümesi, finansal istikrarı, dış pozisyonu ve kamu maliyesi için risk oluşturduğu kaydedildi.

Ayrıyeten bir öbür kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Ukrayna’nın uzun vadeli yabancı para ihraççı temerrüt notunu “B”den “CCC”ye düşürdüğünü duyurdu.

Yazar : admin

Avatar of admin

Check Also

ekonomi ve siyaset gundemi 25 mayis 2022 TDCx8Oqj

Ekonomi ve siyaset gündemi – 25 Mayıs 2022

YASAMA YÜRÜTME SİYASET 1- TBMM'den - ÂLÂ Parti TBMM Küme Toplantısı gerçekleştirilecek. - Genel Şurada Bankacılık Kanunu ile Birtakım ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.